• Šest nejdůležitějších tipů pro dobré zdraví
 • Vitamin C = Superantioxidant
 • Jak ve zdraví přežít sluneční paprsky

ŠEST NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH TIPŮ PRO DOBRÉ ZDRAVÍ

 • Péče o pleť a pokožku. 
  Jedním z nejlepších způsobů, jak vypadat lépe, je udržovat pokožku zdravou a zářivou.

 • Hydratace a správné stravování.
  Pití vody pomáhá udržovat pokožku hydratovanou a pružnou, což může zmírňovat vznik jemných linek a vrásek. Kromě toho je také důležitá dobře vyvážená strava obsahující hodně čerstvého ovoce a zeleniny. Tyto potraviny obsahují přirozené antioxidanty, které mohou prospívat jak vaší pokožce, tak vašemu celkovému zdraví.

 • Cvičení.
  Pravidelné cvičení zvyšuje průtok krve a tím udržuje vaši pokožku zdravě zářivou. Cvičení také může pomoci snižovat tvorbu stresových hormonů, které mohou přispívat k propuknutí akné. Nepřímé důkazy ukazují, že když cvičíte, vaše hladina stresu klesá. Snižování stresu je dobré pro funkci nadledvinek. Dochází k menší tvorbě hormonů, což pomáhá regulovat akné. Pravidelné cvičení také zvyšuje pocení, které na oplátku otevírá póry a má na akné kladný účinek.

 • Trávení času s přáteli.
  Uvolnění, smích, kontakt s lidmi – všechny tyto aktivity mají pozitivní dopad jak na vaši mysl, tak i tělo.

 • Uvolnění stresu.
  Jedním z druhů úlevy od stresu je pravidelná masáž. Napomáhá dosáhnout uvolnění a zrychle krevní oběh. Při masáži také dochází k odstraňování odumřelých kožních buněk, což podporuje regeneraci buněk. Výsledkem je zdravější pokožka, která na pohled vypadá lépe.

 • Přiměřený spánek.
  Zdá se, že spánku není nikdy dost! Spánek je nezbytný pro metabolismus, ale je také důležitý pro zdraví pokožky. Spánek například uvolňuje obličejové svaly, a to napomáhá vyhlazování jemných vrásek a linek na obličeji. Kromě toho nedostatek spánku může pozměnit regulaci barvy cév, a tak přispět k oteklým očím nebo váčkům pod očima.
Rada odborníka

VITAMIN C = SUPERANTIOXIDANT

K poškození pokožky zkrátka dochází

Vaše pokožka je každý den vystavena různým stresovým podnětům. Oxidační stres je způsoben volnými radikály, což jsou nestabilní molekuly, které se v důsledku přirozeného metabolismu tvoří v buňkách. Ovšem nadměrné volné radikály se také mohou vytvořit díky vlivům životního prostředí, jako jsou ozón, tabákový kouř a sluneční svit. Toto opakované poškozování volnými radikály způsobuje hromadění poškození v pokožce. V důsledku toho může dojít k narušení podpůrné sítě tvořené kolagenem a elastinem.

To určitě nechceme, protože kolagen hraje důležitou roli při posilování a podpírání pokožky, zatímco elastin pokožku po natažení „smršťuje nazpět“, což se děje tisíckrát denně spolu s tím, jak se tváříme. Jak stárneme, buňky se dělí pomaleji a podpůrný kolagen a elastin v důsledku nahromaděného poškození začínají řídnout – a toto vše přispívá k nechtěnému výskytu vrásek a povadlosti pokožky.

Záchrana v podobě vitaminu C

Jedním z nejlepších antioxidantů pro přímé zpomalení poškození od volných radikálů je vitamin C, také známý jako kyselina L-askorbová. Lidé postupem času ztratili schopnost sami si vyrábět vitamin C, takže musíme tento důležitý vitamin přijímat potravou. Vitamin C je pro pokožku velice důležitý, protože volné radikály neutralizuje, napomáhá tvorbě kolagenu a brání podpůrnou síť, která pokožce dodává její jas a plnost. Podle dermatologů hraje vitamin C při napomáhání tvorby kolagenu zpevňujícího pokožku nezbytnou roli. Jelikož si tělo nemůže vytvořit vitamin C samo, je přínosné jej aplikovat lokálně, aby měla pokožka neustálý přísun.

Vitamin C

JAK VE ZDRAVÍ PŘEŽÍT SLUNEČNÍ PAPRSKY

V průběhu uplynulých 31 let mělo rakovinu kůže více lidí než všechny ostatní druhy rakovin dohromady, naštěstí však lze rakovině kůže předcházet. Vědecké studie prokázaly, že denní používání ochranného slunečního faktoru může šanci výskytu nějaké formy rakoviny kůže snížit.

Také platí, že až 90 % viditelných změn, běžně připisovaných stárnutí, je způsobeno sluncem.

Nejlepší je vybrat si krém, který:

 • Chrání před škodlivými paprsky.
  Sluneční světlo obsahuje škodlivé ultrafialové paprsky B a A. UVB paprsky si obvykle spojujeme se spáleninami; UVA paprsky pronikají hlouběji do pokožky a mohou způsobit předčasné stárnutí pokožky, vznik vrásek a pigmentových skvrn. Pokožku poškozují jak UVB, tak UVA paprsky a mohou způsobit rakovinu kůže – i za oblačných a zimních dnů.
  Krémy s SPF chrání pokožku tím, že pohlcují, odrážejí nebo rozptylují UV záření.
Learn how to choose the best sunscreen.

 • obsahuje širokospektrální faktor ochrany proti slunci (SPF) 15 nebo vyšší.
  Krém s faktorem  SPF 15 odstíní 93 % slunečních paprsků a SPF 30 odstíní 97 % paprsků. Širokospektrální krémy chrání jak proti poškození UVA, tak UVB paprsky.
 • se snadno nanáší
  Nebojte se opalovací krém štědře nanést na všechna odkrytá místa a obzvláštní péči věnujte obličeji, uším, krku, rukám a pažím. Opalovací krémy by se měly nanášet opakovaně – alespoň každé dvě hodiny nebo po plavání, při silném pocení nebo vysušení ručníkem.

  Další způsob, jak se před škodlivými paprsky ochránit, je vyhledat stín a nosit ochranné vybavení jako jsou klobouky a brýle.

Všechny přípravky na ochranu proti slunečnímu záření Mary Kay® nesou označení "Recommended" od Nadace pro léčbu rakovinu kůže působící v USA.

www.skincancer.org

Nadace pro léčbu rakovinu kůže působící v USA.