Suchá pokožka si nevybírá. Bez ohledu na to, jaký je váš typ pleti, může přijít okamžik, kdy budete mít pocit napětí, pleť bude podrážděná a suchá, bude se loupat a svědit. Může se jednat o důsledek vlivu prostředí, ve kterém pobýváte, ročního období nebo míry hydratace vašeho organizmu. Na důvodu nebo období ale tak moc nezáleží, v rozhovoru s naší odbornicí pro péči o pleť Geethou Kalahasti, vedoucí vědeckou a výzkumnou pracovnicí značky Mary Kay, se dozvíte, jak skoncovat se suchou pletí.

Žena s hnědými vlasy s hydratovanou pletí na bělavém pozadí.

Co je příčinou suché pokožky v obličeji a na těle?

Suchá pokožka v obličeji a na těle může mít celou řadu příčin. Interními příčinami mohou být věk, přirozeně méně mastná pokožka a pomalejší obnova kožních buněk, které se sčítají s vnějšími faktory – příliš velkým teplem nebo zimou, nízkou vlhkostí a přílišným mytím, a mohou tak způsobovat suchou pokožku. Proto je velmi důležitá dobře fungující kožní bariéra. Ta pomáhá zabraňovat ztrátě vlhkosti z pokožky, pokud dojde k jejímu porušení, je porušena i schopnost uchování vlhkosti v pokožce. Kůže pak nemůže dobře plnit svou funkci a její stav se často viditelně mění z hedvábně hladké a hydratované na suchou, šupinatou a odlupující se.

Mezi hlavní příčiny suché pokožky patří i kožní nemoci, jako je ekzém. Pokud máte podezření na kožní onemocnění, uděláte nejlépe, pokud navštívíte kožního lékaře.

Detail růženínu reprezentujícího suchou pokožku na růžovém pozadí.

Jaké jsou hlavní znaky suché pokožky na obličeji a těle?

Suchá pokožka se může projevovat různě. V obličeji může mít podobu bílých šupinatých skvrn nebo popelavých míst. Obvykle se objevuje na tvářích, pod bradou a kolem očí. Zejména v zimě bývají často vysušené i rty. Na těle se dehydratovaná pokožka objeví nejčastěji nejprve na nohách a holeních. Na těchto místech je méně kožních žláz a jsou navíc častěji vystaveny vlivu okolního prostředí, suchá místa se ale samozřejmě mohou vyskytnout kdekoli po těle. 

Jak si mohu ulevit od suché odlupující se kůže v obličeji a na těle?

Chcete-li ulevit suché odlupující se pokožce, musíte jí dodat hydrataci. Můžete využít změkčovadla a zvlhčovadla – to jsou hlavní složky, které najdete v pleťových mlécích a hydratačních přípravcích! Hydratační přípravky jsou nejčastějšími místně používanými produkty zajišťujícími hydrataci pokožky, mohou mít krátkodobé i dlouhodobé přínosy. Pokud jejich složení obsahuje aktivní přísady, mohou hydratační přípravky pomáhat i s obnovou zdraví pleti.
Žena ve zralém věku s krátkými vlasy a čistou hydratovanou pletí na bělavém pozadí.

Může se suchost objevit u všech typů pleti?

Ano, suchost se může objevit u všech typů pleti! Hydratace je důležitá pro každého,
je jedno, zda je vaše pleť suchá, normální, smíšená nebo mastná, použití hydratačního přípravku společně s čisticím přípravkem by mělo být součástí vašeho každodenního režimu péče o pleť
Několik ukázek produktů – krémů a hydratačních přípravků pro suchou pleť – na růžovém pozadí.

Proč je hydratace tak důležitá?

Udržování přiměřené hydratace pokožky je nezbytné pro její vzhled, jemnost a posílení hydratační bariéry, která ji chrání před vlivy prostředí a kožními nemocemi. Nedostatečná hydratace může navíc přispívat ke vzniku dalších problémů, jako je předčasný vznik a výskyt jemných linek a vrásek.
Zčeřená voda na růžovém pozadí představující vlhkost.

Jak mohu předcházet výskytu suché pokožky v obličeji a na těle?

K vysušení pokožky může vést nadměrné mytí a exfoliace nebo dlouhé sprchování v horké vodě. Pokud se jim můžete vyhnout a budete každý den používat hydratační přípravek a následně ochranu před sluncem, máte zajištěnu prevenci, díky které můžete předcházet vysušení pokožky. Vnější vlivy, jako je zimní počasí a pobývání ve velmi studeném a suchém prostředí, mohou někdy nevyhnutelně vést ke vzniku suché, a dokonce i velmi suché pokožky. V tu chvíli je třeba pleti zajistit dodatečnou hydrataci.

HRDINKA HYDRATACE

Pokud pokožka neustále ztrácí vlhkost a nedaří se jí s tím vyrovnat, může být extrémně suchá. To je pak známkou toho, že byla porušena její hydratační bariéra a schopnost udržet hydrataci. Tyto změny mohou vést k pocitům napjaté pokožky, podráždění a svědění. Kůže pak může svým vzhledem připomínat pergamen a být popelavě šedá. 

Velmi suché pokožce zejména na rukou, loktech a nohou může s hydratací a jejím udržením pomoci intenzivní hydratační přípravek, jako je například Extra zvláčňující noční krém. Obsahuje vazelínu – změkčovadlo vytvářející ochrannou bariéru, která minimalizuje odpar vody a pomáhá zachovat jemnou, hladkou a  pružnou pokožku.

Detailní záběr na tubu Mary Kay® Extra zvláčňujícího nočního hydratačního krému pro suchou pleť na růžovém pozadí s ukázkou produktu.

Doporučujete některé produkty pro suchou pleť podle typu pleti?

Pokud jde o suché typy pleti, doporučuji pro řešení suchosti změkčovadla, která zabraňují ztrátě vody, a zvlhčovadla, jež zachycují a doplňují vlhkost v pokožce. Nejznámějším zvhlčovadlem je glycerin, který je v kosmetice považován za dobře vyzkoušenou a účinnou hydratační přísadu. Jedná se o hydratační složku, která pomáhá zlepšovat a vyhlazovat pokožku tím, že jí dodává, přitahuje k ní nebo v ní udržuje vlhkost. Glycerin a také výtažek z řas – složku, která zlepšuje pokožku, a je zvlhčovadlem, jež pleť hydratuje – najdete v Intenzivním hydratačním krému. Tento luxusní krém na obličej byl vyvinut speciálně pro suchou pleť, ta je po jeho aplikaci okamžitě zářivější a na pocit neuvěřitelně jemná a hladká.

Nadměrná tvorba séba, tj. kožního mazu, způsobuje vznik smíšené až mastné pleti. Pro zachování hydratace pokožky je nesmírně důležitá mastnota přirozeně se vyskytující na jejím povrchu. Pokud je jí ale příliš, může se pleť lesknout a vypadat mastně – zejména v oblasti tzv. T-zóny. Mastnotu v pokožce je tak třeba vyrovnávat, snižovat její tvorbu a zároveň zajistit dodatečnou hydrataci. Nemastný hydratační gel obsahuje dimetikon – zlepšující a změkčující činidlo, které pomáhá zachovávat jemný, hladký a pružný vzhled pokožky – a výtažek ze zeleného čaje – složku známou pro své zklidňující účinky. Nemastný a nekomedogenní gelová textura se rychle vstřebává, pleť je na pocit ochlazená a osvěžená, máte-li masnou pleť, je tento gel stvořen přímo pro vás.


SUCHÁ PLEŤ
Pokud svou pleť vnímáte jako suchou, zvažte čisticí a hydratační přípravek vyvinutý přímo pro váš typ pleti, například Intenzivní hydratační krém 


SUCHÁ AŽ MASTNÁ PLEŤ
Bez ohledu na typ pleti můžete pro doplnění hydratace do svého režimu péče o pleť přidat další hydratující přípravek, např. TimeWise® Hydratační gelovou masku s regeneračním účinkem.


SMÍŠENÁ AŽ MASTNÁ PLEŤ
Pokud svou pleť vnímáte jako smíšenou až mastnou, zvažte čisticí a hydratační přípravek vyvinutý přímo pro váš typ pleti Nemastný hydratační gel

Máte-li suchou pleť a chtěla byste se dozvědět více o produktech vyvinutých tak, aby vám dodaly sebevědomí, kontaktujte nezávislou kosmetickou poradkyni Mary Kay! Jako osobní poradkyně pro potřeby vaší pleti vám může pomoci, abyste si svou pleť zamilovala, budete si také moci vyzkoušet nejnovější trendy v líčení, a to při osobních konzultacích nebo setkáních v malých skupinkách – online i tváří v tvář!

Geetha Kalahasti, senior vědecká a výzkumná pracovnice značky Mary Kay je zapálená pro vědu a miluje péči o pleť. Ráda navrhuje prostory a tráví čas se svými dvěma syny a chlupatým dítětem – Méďou Béďou. Jejími oblíbenými produkty jsou TimeWise® Hydratační gelová maska s regeneračním účinkem a Mary Kay Clinical Solutions® Zklidňující a obnovující pleťové mléko
 
Molly McGonigal je spisovatelka posedlá aliterací, která miluje krásné šaty. Má smíšenou až mastnou pleť a jedním z jejích nejoblíbenějších produktů od Mary Kay® je chladivá gelová textura Nemastného hydratačního gelu