Dr. Shoná Burkes-Henderson, vědecká pracovnice v klinickém výzkumu, otevírá naši sérii Péče o pleť v každém věku rozhovorem o pleti a přidává tipy pro ženy po dvacítce! Pokud vám ještě není dvacet, nebo je vám šťastných dvacet a něco, přečtěte si článek o tom, proč potřebujete pravidelně pečovat o pleť, abyste věděla jak se o svou pleť starat v každém věku!

Fotografie Dr. Shoná Burkes-Henderson, vědecké pracovnice v klinickém výzkumu, vědkyně s tmavou pletí, usmívá se, prostředí navozuje atmosféru vědeckého výzkumu

V jakém věku bych měla začít používat produkty péče o pleť?

Produkty péče o pleť byste měla začít používat už v dospívání, pokud ale máte obavy, že jste na to příliš mladá, konzultujte dermatologa. Výzkumy ukazují, že pleť má své potřeby bez ohledu na věk: čištění, hydrataci, ochranu před UV zářením a přísady podporující fungování kožní bariéry a působící proti vnějším stresorům. To je základ, s postupujícím věkem ale možná budete chtít péči rozšířit a řešit i další potřeby vaší pleti.

Fotografie asi dvacetileté smějící se ženy světlé pleti se zrzavými vlasy se zářící pletí

Jak se může má pleť po dvacítce změnit?

Viditelné známky stárnutí, jako jsou jemné linky a vrásky se mohou začít objevovat už když je vám dvacet. Pamatujte ale, že pleť začíná stárnout ještě před tím, než si toho všimnete. Hlavními pachateli ovlivňujícími stárnutí pleti v obličeji jsou etnický původ, prostředí a životní styl. S vyšším věkem se snižuje tvorba kolagenu. Kolagen začíná degradovat asi o 1 % za rok, to způsobuje ztenčování pleti a vznik jemných linek a vrásek. Snižuje se i hydratace a oslabuje bariéra pleti, která je tak sušší.

TIP PRO PÉČI O PLEŤ: PODPOŘTE PŘIROZENOU TVORBU KOLAGENUMáte-li obavy ze snížené tvorby kolagenu, přidejte do svého režimu každodenní péče o pleť sérum bohaté na antioxidanty s vitaminem C! Doporučujeme TimeWise® Regenerační sérum C+E! Toto sérum obsahuje tři různé a vysoce účinné zdroje vitaminu C (včetně kyseliny askorbové tedy čistého vitaminu C), které pomáhají pleť rozjasnit a podporují přirozenou tvorbu kolagenu. Sérum vám také krásně pomůže redukovat vzhled jemných linek.


Fotografie TimeWise® Zázračné sady 3D™ proti stárnutí v růžové a šedé tubě na bílé poličce v koupelně

Jak by měl vypadat můj režim péče o pleť, když je mi přes dvacet?

Je důležité, abyste začala s důslednou a pravidelnou péčí o pleť sestávající z čisticího přípravku, hydratačního přípravku a ochrany proti slunečnímu záření. Ochrana před sluncem a hydratace jsou nejdůležitější!

Ideální režim péče o pleť, když je vám přes 20:
• Dvakrát denně používejte jemný čisticí přípravek, který vám pomůže odstranit make-up a nečistoty, aniž by dráždil vaši pleť.
• V průběhu dne pro ochranu pleti aplikujte hydratační přípravek se širokospektrální ochranou proti slunci. Ideálním přípravkem pro denní hydrataci obličeje a krku je nemastný a rychle se vstřebávající hydratační krém. 
• Nezapomeňte na noční hydratační přípravek s antioxidačním účinkem, který působí proti volným radikálům a hydratuje pleť, zatímco vy spíte.
• Dvakrát denně použijte oční krém, který pomáhá hydratovat a rozjasnit oblast kolem očí a minimalizuje viditelnost časných známek stárnutí.

Včasné používání ochrany proti slunci vám pomůže předcházet poškození pleti slunečním zářením a zajistí celodenní hydrataci epidermální vrstvy kůže. To vše pomáhá viditelně vyhlazovat pleť a ve vyšším věku se nebudete muset tolik obávat stárnutí pleti.
Pokud chcete svůj režim péče o pleť vylepšit o další péči proti stárnutí, přidejte do svého pravidelného režimu produkt s retinolem, který pomáhá bojovat proti prvním známkám stárnutí. Retinol zvyšuje obměnu buněk a pomáhá zlepšovat celkovou texturu pleti a její tón. Retinol aplikujte večer, vyhýbejte se oblasti kolem očí, na tu byste měla použít oční krém

Fotografie ženy asijského původu ve věku přes dvacet s krásnou pletí

Je v pořádku, když používám péči proti stárnutí už po dvacítce?

Rozhodně ano! Je důležité, abyste věděla, že pleť začíná stárnout, i když to zatím nevidíte. Poškození pleti, které se střádá celý život, se projeví později. Vrásky, pigmentové skvrny a další problémy pleti se řeší mnohem hůře, když se už projeví. Pokud ale včas začnete věnovat zdraví své pleti (produkty základní péče o pleť nebo proti stárnutí), naštěstí jí to pomůže.

Fotografie malé a středně velké ukázky produktů péče o pleť na bílém pozadí

Jaké přísady bych měla vyhledávat, když je mi dvacet a něco a pořizuji si přípravky péče o pleť?

Studie prokázaly účinnost několika aktivních přísad používaných v produktech péče o pleť: SPF - Ochrana proti slunci se širokospektrálním slunečním filtrem může pomoci redukovat viditelnost pigmentových skvrn vznikajících s přibývajícím věkem, tmavnutí pleti a nejednotnost jejího odstínu.

Navrhované produkty: Mary Kay nabízí celou řadu produktů se SPF jak pro péči o pleť tak i celé tělo
 

RETINOL (VITAMIN A)

Retinol zmírňuje viditelnost vrásek, pomáhá zpevňovat pleť a zvyšovat její elasticitu, sjednocuje tón pleti a rozjasňuje ji. 
Navrhovaný produkt: TimeWise Repair™ Volu-Firm™ Noční krém s retinolem
 
KYSELINA HYALURUNOVÁ

Kyselina hyaluronová dodává pleti hydrataci a pomáhá vyplňovat jemné linky. 
Navrhovaný produkt: TimeWise Repair™ Volu-Firm™ Sada obsahuje komplex Volu-Firm™, jenž obsahuje peptid přispívající
k objemu pleti, který jí pomáhá při uchovávání v pleti se přirozeně se vyskytující hyaluronové kyseliny.*

VITAMIN C

Na antioxidanty bohatý vitamin C (kyselina askorbová) podporuje přirozené opravné procesy pleti a tvorbu kolagenu, což tuto látku činí nezbytnou pro zdraví pleti. Navrhovaný produkt: TimeWise® Regenerační sérum C+E – jedná se o sérum s vitaminem
C obsahující vitamin C ve třech formách a vitamin E.

 
Fotografie brunetky se světlou a čistou pletí

Jak typ mé pleti ovlivňuje (nebo neovlivňuje), jak bude má pleť po dvacítce stárnout?

Suchá pleť má tendenci se ztenčovat, póry jsou drobnější a pleť tak vypadá hladší. Více viditelné jsou ale jemné linky a vrásky, je tedy důležité mít hydratační přípravek, který zajisti pleti po celý den dostatek vlhkosti.

Ty, které mají mastnou pleť, se mohou i po dvacítce potýkat s akné. Důležité jsou pak produkty udržující mastnotu pod kontrolou, zmatňující přípravky a nemastné přípravky.
Tvorba vrásek se přisuzuje tomu, že se rozkládají a ztrácejí základní složky obsažené v pokožce (kolagenová a elastinová vlákna), které zajišťují pleti podporu a vytvářejí její strukturu. Když je vám dvacet začíná klesat schopnost reagovat na oxidanty, pleť se tak stává náchylnější vůči působení volných radikálů, které útočí na kožní buňky a kolagen a poškozují je. Tyto faktory mají vliv na všechny typy pleti.

Značka Mary Kay nabízí TimeWise® Zázračnou sadu 3D™ pro normální až suchou pleť a pro smíšenou až mastnou pleť. Dokonce si můžete vybrat TimeWise Podkladové báze 3D™ pro mastnou pleť nebo suchou pleť

Proč musím používat peeling, když je mi teprve dvacet? Je možné to s exfoliací přehnat?

Studie ukazují, že nerovnoměrné nahromadění odumřelých kožních buněk může způsobovat mdlý a drsný vzhled pleti, může vést k ucpávání pórů, což způsobuje kožní problémy a akné. Když je vám 20, je důležité provádět peeling, aby se vyčistily póry, pleť byla chráněná před akné a aby se z povrchu pleti odstranily odumřelé kožní buňky. Retinol nabízí vynikající exfoliační účinek tím, že zvyšuje obnovu buněk, což pomáhá minimalizovat viditelnost pórů a zajišťuje na pohled hladší pleť.

A ano, je možné to s exfoliací přehnat, to pak vede k vysoušení pleti a jejímu možnému podráždění, což přispívá k vyšší tvorbě pupínků. Riziko podráždění zvyšuje i kombinované používání mechanických a chemických peelingů.

Navrhované produkty: Pokud chcete mechanický peeling, je vynikající volbou TimeWise® Mikrodermální sada Plus. Dáváte-li přednost chemickému peelingu, vyzkoušejte TimeWise Repair™ Revealing Radiance™ Peeling na obličej.
 
Fotografie usmívající se dvacetileté ženy se světlou pletí a kudrnatými vlasy se zavřenýma očima

Je pravda, že je oční okolí jedním z prvních míst, kde se projeví známky stárnutí?  Co tyto změny způsobuje a co s tím?

Pleť očního okolí je tenčí a jemnější, je proto náchylnější a projevují se na ní viditelné známky stárnutí. A protože jsou součástí výrazu tváře i opakující se kontrakce svalů kolem očí, mohou se v této oblasti začít objevovat vějířky vrásek. Horší vaskularita může navíc přispívat ke vzniku tmavých kruhů pod očima a oteklosti. Vyzkoušejte oční krém určený pro tmavé kruhy a otoky pod očima a otoky víček, který zmírňuje viditelnost hlubokých linek a vrásek, nebo výrobky, které se aplikují pod oči a dodávají díky hydrataci vzpruhu unaveným očím.

Odstranění otoků a hydratace
Na 20 minut si položte pod oči Hydrogelové polštářky pod oči a užijte si nádhernou hydratující péči, která zmírní i otoky.

 

Zbavte se jemných linek
TimeWise® Age Minimize 3D™ Oční krém  pomáhá zmírňovat různé viditelné známky stárnutí a únavy, a to včetně tmavých kruhů a otoků pod očima, jemných linek a vrásek.

 

Ochlazení a zklidnění
 Unavený vzhled osvěžíte Uklidňující oční maskou. Tento chladivý a zklidňující gel obsahuje rostlinné výtažky. Dokonce zvyšuje hydrataci pleti o 130 %.

 

I když mi už bylo 20, mám stále akné, myslela jsem si, že se objevuje jen v dospívání! Proč se mi pořád dělají pupínky, a co s tím mohu udělat?
 
Hormonální změny v průběhu dospívání způsobují zvýšenou produkci séba (kožního mazu) a mohou vést k mastné pleti a náchylnosti k akné. S příchodem dospělosti tento jev obvykle vymizí, ale u některých lidí se může akné objevovat po dvacátém roce i ve starším věku. Označuje se pak jako přetrvávající akné, akné se může také nově vyskytnout i v dospělém věku. Je důležité zahrnout do režimu péče o pleť produkt pro ošetření akné obsahující kyselinu salicylovou, neboť u akné, které přetrvává po delší dobu, je pravděpodobnější, že zanechá jizvy.

Navrhované produkty: Clear Proof® Systém péče o pleť s akné je ucelený přístup k péči o pleť se sklony k akné, přípravky obsahují 2 % kyselinu salicylovou, která je vysoce účinnou látkou pomáhající odstraňovat existující nedokonalosti pleti a předcházet výskytu nových pupínků.
 

Péče o pleť pro ženy po dvacítce

Nezáleží na tom, zda hledáte základní péči nebo chcete do svého režimu péče o pleť přidat pár přípravků proti stárnutí, kontaktujte Nezávislou kosmetickou poradkyni Mary Kay ještě dnes, pomůže vám, abyste si zamilovala svou pleť nejen nyní, ale na celý svůj život! Zde najdete přehled několika nejlepších produktů péče o pleť, které navrhujeme ženám po dvacítce!