Ať už jste nováčkem v péči o pleť, nebo máte promyšlenou pravidelnou péči, již jste pravděpodobně slyšeli mnoho mýtů a omylů o exfoliaci obličeje a těla, které by mohly pleti spíše uškodit než prospět. Proto Dr. Tiffany Carle, hlavní vědecká pracovnice pro Kožní a klinický výzkum, odpovídá na nejčastější otázky týkající se exfoliace, abyste mohli exfoliovat svou pleť správným způsobem. 

Žena asijského původu se směje a provádí peeling s Mary Kay Naturally® Pudrovým peelingem.

Co je to exfoliace a proč je důležitá?

V oblasti péče o pleť představuje exfoliace proces odstraňování odumřelých kožních buněk. Takového odstranění docílíte pomocí mechanické exfoliace, tedy pomocí peelingu nebo kartáčku, nebo chemické exfoliace, která místo drobných částeček využívá k odstranění odumřelých buněk kyselinu glykolovou (alfahydroxy kyselinu).

Jde o důležitý krok bez ohledu na typ pleti.  Přestože se kůže sama obnovuje přibližně po každých 30 dnech, někdy se zcela nejsvrchnější vrstva odumřelých buněk přirozeně neodstraní. Exfoliace pomáhá odstranit tuto vrstvu odumřelých buněk, aby se odhalily nově vytvořené buňky. Exfoliace pokožky — včetně rtů  — pomáhá vyhladit strukturu pleti a také může zabránit tomu, aby byla pokožka suchá a šupinatá. Vyhledáváte-li omlazující účinky, měli byste provádět exfoliaci, protože také napomáhá rozzářit pleť, vylepšuje strukturu pleti a pročišťuje. Dále dokáže redukovat viditelné linky a vrásky, proto pleť vypadá mladší.

EXFOLIACE PRO KAŽDÉHO

TIP NA PÉČI O PLEŤ: POŘADÍ APLIKACE PŘÍPRAVKŮ

1. Čisticí přípravek: Obličej umyjte pomocí čisticího přípravku a zkontrolujte pokyny na vašem peelingu, abyste v příštím kroku věděli, zda se aplikuje na vlhkou nebo suchou pokožku.

2. Peeling: Tento krok opakujte dvakrát nebo třikrát za týden a u mechanických peelingů postupujte jemně a krouživými pohyby. Je důležité peeling aplikovat ihned po čisticím přípravku, aby nedošlo k rozetření nečistot peelingem.

3. Tonikum 

4. Maska 

5. Sérum: Nanesení séra po exfoliaci pomáhá, protože vaše pleť dokáže sérum lépe vstřebat.

6. Hydratace: Hydratační přípravek pomáhá zklidnit pokožku po exfoliaci.

7. SPF: Obecně je lepší provádět exfoliaci večer, abyste nevystavovali pleť, která se právě obnovuje, jakýmkoliv novým dráždivým elementům, ale pokud provádíte peeling během dne, určitě naneste na pokožku přípravek s SPF.
 

Co když používám přípravky s retinolem? Změní se nějak způsob provádění exfoliace?

Ano! Pokud používáte přípravky s retinolem, nedoporučujeme vám, abyste prováděli peeling, když si pleť právě zvyká na retinol, protože by mohlo dojít k nepříjemným kožním projevům. Jakmile si pleť na retinol zvykne, můžete používat exfoliační přípravky během večerní péče, když právě neaplikujete přípravek s retinolem. Pokud se u vás vyskytnou nepříjemné kožní projevy, používejte peeling podle toho, jak jej vaše pokožka snese.

Je možné pleť nadměrně exfoliovat?
Určitě! Doporučujeme vám, abyste prováděli peeling dvakrát nebo třikrát za týden a abyste vždy mechanický peeling vmasírovali jemným způsobem. Drsné drhnutí by mohlo odstranit příliš tlustou vrstvu pokožky a mohlo by dojít k začervenání a podráždění. Pokud používáte chemický peeling, postupujte podle pokynů, protože by nadměrná aplikace mohla podráždit pokožku.

Pokud dojde k podráždění pokožky, raději vždy s peelingem přestaňte. A to platí, i když nepoužíváte přípravky s retinolem. Nehledě na to, jaká je vaše pravidelná péče o pleť, nepoužívejte exfoliaci příliš často nebo intenzivněji, než se doporučuje.

Měla bych jako žena s tmavší barvou pleti upravit i exfoliační péči? Stejně jako všechny ženy s tmavší barvou pleti se trochu bojím, že při mechanickém peelingu dojde k hyperpigmentaci.

Pro ženy s tmavší pletí jsou vhodnější jemné chemické peelingy, spíše než mechanická exfoliace, která by při drsném drhnutí mohla podráždit pleť.  Pleti s vyšším podílem melaninu, které mají např. ženy původem z Afriky, Jižní Ameriky, Indie nebo Středního Východu, mají sklon k zánětlivé hyperpigmentaci po podráždění. To znamená, že podráždění pleti může vyústit v tmavé skvrny nebo skvrnitou pigmentaci. 

Návrhy přípravků:
• Chemický peeling: Navrhujeme používat TimeWise Repair™ Revealing Radiance™ Peeling na obličej namísto mechanického peelingu, protože zde dochází k exfoliaci pomocí kyseliny glykolové, kterou mnozí odborníci považují za zlato mezi alfahydroxy kyselinami (AHA). 

Cukrový peeling na rty s bambuckým máslem Saténové rty a hydratační balzám s bambuckým máslem Saténové rty v podobných tubičkách a rozetřený luxusní přípravek

Měla bych exfoliovat i své tělo nebo stačí obličej a rty?

Každou zdravou kůži může exfoliace jen obohatit. Exfoliace loktů, kolen a plosek nohou je zejména prospěšná, protože působí jako prevence suché a šupinaté kůže. Poškozenou nebo podrážděnou kůži neexfoliujte. Exfoliace před nanesením samoopalovacího přípravku pomůže dosáhnout sjednoceného efektu, protože povrch kůže je jednotný. Nedoporučuji používat tělový peeling před nebo po holení, protože holení a zároveň peeling mohou podráždit pokožku. Je třeba vyvrátit oblíbený mýtus, že tělový peeling dokáže pomoci se zarostlými chloupky. Nejlepší způsob je holit se ráno a tělový peeling provádět až večer. 

Návrhy přípravků:
• Exfoliace celého těla: Satin Body™ Revitalizační peeling s bambuckým máslem  odstraňuje skvěle odumřelou kůži z celého těla a dále ji vyživuje díky obsahu bambuckého másla. Můžete jej použít i jako peeling na nohy!

• Exfoliace rukou: Měkčí a jemnější ruce získáte díky Sadě Saténové ruce White Tea & Citrus  a užijete si odpočinek v domácích lázních. 

Usměvavá žena afrického původu provádí peeling s přípravkem Botanical Effects Povzbuzující peeling.

A co akné? Mohu provádět peeling, i když mám akné?

Ano! Lidé s pletí se sklonem k akné mohou také provádět exfoliaci. Vlastně může být i prospěšná, protože pomáhá vyčistit póry. Nicméně je nezbytné, abyste se vyhnuli peelingu aktivního akné a před používáním peelingového přípravku se poradili s certifikovaným dermatologem.

VĚDĚLI JSTE ŽE?
Kyselina salicylová, běžná složka přípravků péče o pleť se sklonem k akné, je známou exfoliační složkou bojující proti akné. Pomáhá odstranit odumřelé kožní buňky a čistí ucpané póry, čímž zabraňuje hromadění bakterií P.acnes na pleti se sklonem k akné.

Mohou provádět peeling, i když musím nosit roušku?
Pokud máte pod rouškou podrážděnou pleť, nedoporučujeme vám provádět exfoliaci nebo používat přípravky, které by mohly pleť dále dráždit, ihned poté, co si roušku sundáte. Obecně je nejlepší provádět peeling večer, aby se pleť nevystavovala dalším novým podrážděním, zatímco se regeneruje.

EXFOLIACE PRO ZAČÁTEČNÍKY I POKROČILÉPokud chcete poradit podle vašeho typu pleti a doporučit konkrétní peeling, obraťte se na nezávislou kosmetickou poradkyni Mary Kay! Protože vám poradí péči přímo podle potřeb vaší pleti a dokáže vám pomoci při úpravě vaší pravidelné péče o pleť najít peeling, který splňuje vaše stávající potřeby. Také vám ukáže nejnovější trendy v oblasti líčení při osobních nebo virtuálních setkáních ať už individuálně, nebo v menších skupinách!

Dr. Tiffany Carle, hlavní vědecká pracovnice, Kožní a klinický výzkum, je vědkyní z Austinu ve státě Texas. Má ráda fotbal, americký fotbal a ráda tráví čas se svými dvěma labradorskými retrívry. Třikrát týdně používá TimeWise® Mikrodermální sadu Plus, aby měla svěží a krásně vypadající pleť.
 
Kristen Reed-Belveal, redaktorka z Dallasu ve státě Texas, miluje slovní hříčky a každý den ji povzbuzuje čtení z Bible. Při exfoliaci používá TimeWise Repair™ Revealing Radiance™ Peeling na obličej a ráda také používá Mary Kay® CC krém s ochranným faktorem SPF 15  v odstínu Deep  pro sjednocení tónu pleti.