Jak aplikovat rtěnku


Existuje snad něco jiného, co by nám více zlepšilo náladu než krásný barevný akcent vytvořený rtěnkou na rtech? Je odpovědí (téměř) na všechno. Máte zamračený den? S červenými rty bude svět hned krásnější. Nechce se vám nanášet celý mejkap? Aplikujte na rty trochu růžového lesku a za minutku budete vypadat (a cítit se) líp.

I když se můžeme s čistým svědomím podepsat pod to, že rtěnka má moc změnit život, víme taky, že nikdy neuškodí rada, jak si například správně vybrat odstín rtěnky pro daný tón pleti, jak rtěnku nanést, aby líčení rtů vydrželo po celý den a jak rtěnku aplikovat na zvýraznění tvaru rtů a vytvoření co nejpřirozenějšího – nebo odvážného – efektu.

Sada Mary Kay Saténové rty vyfotografovaná v pěstěné ruce afroamerické modelky s růžovou manikúrou před pozadím ve dvou odstínech růžové.

Tip 1: Kouzlo spočívá v přípravě.

Tajemstvím pro dosažení hladkého a bezchybného nanesení barvy na rty jsou řádně připravené rty. Jinými slovy, hydratujte je, zjemňujte a odstraňujte odumřelou kůži.
Nejprve na rty zlehka použijte peeling, abyste odstranila odumřelé kožní buňky, poté je ošetřete hydratujícím a zjemňujícím balzámem na rty. Možná se ptáte, zda je to skutečně nutné, ale věřte nám, nechcete, aby se vám na rtech tvořily hrudky rtěnky a aby zvýrazňovala odlupující se kůži. (Jen si představte, jak by vypadala taková reklama!)

Poznámka: Pokud máte pravidelně pocit suchých a popraskaných rtů, může jít o známku dehydratace, pijte tedy dostatek vody, zejména pokud ráda pijete kávu nebo čaj.

Jakmile jsou vaše rty ošetřené peelingem a vyhlazené, jsou připravené na rtěnku. Pokud aplikujete rtěnku přímo, nejprve rty osušte ubrouskem nebo ubrouskem pohlcujícím mastnotu, abyste odstranila nadbytečný balzám, po kterém by mohla rtěnka sjíždět.   

Červená rtěnka Mary Kay vyfotografovaná s uzávěrem položeným nahoře na růžovém pozadí vedle ukázky barvy na rty.

Tip 2: Nebojte se odvážného líčení rtů

Není nic, co by více vypovídalo o tom, že to myslíte vážně než odvážně nalíčené červené rty. Chcete-li, aby bylo líčení co nejpřesnější a dlouho vydrželo, začněte orámováním a vyplněním rtů konturovací tužkou na rty ladící odstínem s vaší rtěnkou. Rty tak dostanou tvar, a navíc vrstvu barvy, což vám pomůže v průběhu dne předejít obávanému efektu, kdy se rtěnka uprostřed rtů při jídle, pití a mluvení smaže.

Začněte uprostřed horního rtu a pokračujte kolem celého horního rtu, pak orámujte spodní ret, začněte v jeho středu a pokračujte směrem ke koutkům. Nesnažte se rty příliš „zdůrazňovat“, aby vypadaly plněji. Můžete (a měla byste) se cítit naprosto sebevědomě, i když jen podtrhnete jejich přirozený tvar. 
Otevřená tubička korektoru Mary Kay Perfecting Concealer vyfotografovaná společně s aplikátorem a ukázkou produktu před pozadím ve dvou odstínech růžové.

Tip 3: Přesně vykreslené rty s líčením, co vydrží.

Pro vysokou přesnost líčení a stálost rtěnky sáhněte po korektoru odpovídajícímu tónu vaší pleti a naneste jej podél linie rtů. Tvar rtů se tak přesně vykreslí a předejde se možnému rozpíjení barvy.

Abyste líčení zafixovala, oddělte od sebe vrstvy papírového ubrousku, až vám zbyde pouze jedna. Přidržte ji na rtech a naneste přes ni transparentní pudr. Je do jednoduchý krok, který pomůže zafixovat na rtech barvu.

Konturovací tužka na rty Mary Kay v odstínu nude s nádechem růžové je vyfotografována se sundaným víčkem na růžovém pozadí ve dvou odstínech růžové vedle ukázky produktu.

Tip 4: Najděte si ten nejlepší odstín „nude“.

Pokud dáváte přednost méně nápadnému líčení, sáhněte po odstínu nude. Nejdůležitější pro perfektní líčení rtů v odstínu nude je opět dobrá hydratace rtů – tyto odstíny rtěnky mohou na pohled zvýraznit suchost rtů a vytvořit křídovitý efekt – a nalezení perfektního odstínu ladícího s vaší pletí.

Světlé tóny pleti: Odstíny nude s jemným dotekem růžové vypadají na světlé pleti obzvláště dobře. 
Béžové až bronzové tóny pleti: Je-li vaše pleť o něco tmavší až bronzová, vyzkoušejte karamelové odstíny.
Tóny pleti v odstínu tmavého bronzu: Slušivé jsou syté kakaové odstíny

Stejně jako u odvážného líčení začněte konturovací tužkou na rty, která odstínem odpovídá rtěnce, konturovací tužka totiž barvu dobře usadí. Trikem u odstínů nude je použít lehce rozjasňující složení, které zajistí, že barva bude vypadat svěže a pomůže zachovat hydrataci rtů.  

Rtěnka Mary Kay v odstínu berry vyfotografovaná se sundaným víčkem na pozadí ve dvou odstínech růžové vedle ukázky produktu.

Tip 5: Když nevíte, vybírejte odstín, který sluší všem.

Pokud při hledání nejlepšího odstínu pro svou pleť nechcete hádat, nebo pokud kupujete rtěnku pro kamarádku nebo někoho z rodiny, sáhněte po sytém odstínu berry. Tyto nádherné odstíny sluší téměř každému a bonusem je, že díky modrému základu vypadají zuby při nalíčení takovou rtěnkou bělejší. Paráda!

Můžete ji doplnit o konturovací tužku na rty v odstínu berry nebo pokud si vyberete některý z odvážných odstínů a chcete jej trošku zmírnit, o konturovací tužku v odstínu nude. Barva se tak poněkud zjemní, ale vy nepřijdete o výhodu podkladové vrstvy, která pomůže rtěnce, aby se nesmazávala, a rty krásně vyplnila tak, jak si přejeme.

Tip 6: Lesk na rty, co vydrží.

Milé dámy s leskem, víme o vás! A úplně vám rozumíme – pěkný lesk na rty, co nelepí rty, nejen dodá rtům šťavnatý vzhled, ale také vám toho odpustí víc než rtěnka, máte tedy více možností při výběru odstínů i technik. A při nanášení nepotřebujete zrcátko.

Kromě toho, že lesk vypadá skvěle sám o sobě, úžasně doplní i rtěnku, pokud jí chcete dodat další dimenzi. Jednoduše naneste trochu lesku do středu rtů a rty pak stiskněte k sobě pro elegantní tvar, nebo ji naneste na celé rty a dodejte barvě rtů lesk.