Máte-li mastnou pleť, nejste v tom sami. Mastná pleť se vyskytuje běžně a pojí se s ní celá řada mylných představ. Stejně jako suchá pleť vyžaduje správnou péči, aby byla dobře ošetřená a chráněná. Od líčení až po péči o pleť, přečtěte si, co si o mastné pleti myslí hlavní vědecká pracovnice pro klinický výzkum a vědu společnosti Mary Kay Geetha Kalahasti.
Mladá žena s výrazným obočím a dlouhými rovnými hnědými vlasy, směje se, oči má zavřené a nos pokrčený.

Co je příčinou mastné pleti na obličeji i jinde na těle?

Když začnou mazové žlázy produkovat přílišné množství séba – mastné voskovité látky chránící a hydratující pokožku – je pokožka na pocit i na pohled mastná. Tvorbu mazu může ovlivňovat s věkem související kolísání hormonální hladiny, genetika, prostředí a někdy i životní styl.
Ubrousky pohlcující mastnotu a Mary Kay® Transparentní sypký pudr naaranžované na neutrálním pozadí a vytvářející stíny.

Jak poznám, zda mám mastnou pleť?

Jednou z hlavních známek mastné pleti je její lesklý nebo mastný vzhled. Kromě viditelné mastnoty se může vyskytovat akné, ucpané póry nebo pupínky a líčení nemusí vypadat tak, jak chcete. To, zda máte mastnou pleť, zjistíte jednoduše pomocí papírkového testu. Umyjte si obličej svým oblíbeným čisticím přípravkem značky Mary Kay a několik hodin počkejte, poté použijte Ubrousky pohlcující mastnotu. Po přiložení na pleť jsou na ubrousku viditelné mastné oblasti způsobené nadměrnou mastnotou absorbovanou z pleti. U mastné pleti se skvrny objeví pravděpodobně po přiložení ubrousku kdekoli na obličeji, zatímco u smíšené pleti se skvrny objeví spíše po přiložení ubrousku na čelo, nos a bradu, tato oblast je také označována jako T-zóna.
Mladá žena s hnědými rovnými vlasy dívající se přímo do kamery; usmívá se s pootevřenými ústy, její oči jsou rozzářené.

Dá se předcházet mastné pleti na obličeji a těle?

U všech typů pleti dělá zázraky důsledný režim péče o pleť sestávající ze čtyř hlavních kroků – čištění, peelingu, hydratace a ochrany proti slunci. Je také dobré se vyhýbat produktům na bázi alkoholu a nadměrnému čištění, neboť mohou způsobovat zvýšenou tvorbu séba.

Jak se zbavit mastné pleti?

Mastnoty z pleti se ve skutečnosti zbavit nemůžete a ani byste to neměli chtít. Přestože mastnou pleť způsobuje nadměrná tvorba séba, samo sébum obsahuje vysoké množství lipidů, které pleť chrání a zajišťují její hydrataci. Sébum také obsahuje vitamin E a skvalen, které jsou nezbytnými složkami pro zdravé fungování kožní bariéry. Lidé s mastnou pletí navíc mívají méně vrásek! Pokud vám ale mastnota dělá starosti, máme možnosti, jak ji dostat pod kontrolu a postarat se o pleť.
Detailní pohled na zralou ženu myjící si rukama obličej, po celém obličeji – na tvářích, nose a čele – má bílou mýdlovou pěnu.

Jak mám pečovat o mastnou pleť?

Na mastné pleti se vám asi nelíbí, že často způsobuje nadměrný lesk v oblasti T-zóny (na čele, nose a bradě), lesknout se ale může i celý obličej. S péčí o mastnou pleť pomáhá základní režim péče o pleť sestávající z čištění, peelingu, hydratace a ochrany proti slunci. Důsledné dodržování režimu péče o pleť je velmi důležité, protože se na mastné pleti mohou zachycovat nečistoty a odumřelé kožní buňky, může tak docházet k ucpávání pórů a výskytu akné.
 
Vybírejte produkty péče o pleť určené speciálně pro péči o mastnou pleť a čisticí přípravky nebo tonika obsahující adstringenty. Mastnotu pleti můžete také regulovat pomocí dekorativní kosmetiky, např. Transparentního sypkého pudru a Ubrousků pohlcujících mastnotu. Tyto produkty sice nezastaví tvorbu séba, ale pomohou zmírnit mastný vzhled pleti.
 

Jaké produkty péče doporučujete pro mastnou pleť?

Lidé s mastnou pletí často nemají rádi výživnější produkty, jako jsou hutnější krémy. Tyto výrobky stav pleti nezhoršují, ale pocit z nich nemusí být příjemný. Proto jsou pro osoby s mastnou pletí dobrou volbou lehčí produkty, například čisticí gely (dávejte přednost těm obsahujícím kyselinu salicylovou a gelové hydratační přípravky. Na mastnou pleť také dobře působí pleťové masky s jílem, například Clear Proof® Hloubkově čisticí maska s aktivním uhlím.

Jaké produkty dekorativní kosmetiky doporučujete pro mastnou pleť?

Vždy vybírejte produkty, u kterých je uvedeno, že jsou nekomedogenní (neucpávají póry) – toto platí i pro produkty péče o pleť! Dávejte také přednost výrobkům s matným efektem, pro mastnou pleť může být například ideální TimeWise® Matná podkladová báze 3D. Mastnotu pomáhají absorbovat i pudrové produkty, jako je Hedvábný pudr. Nadměrnou mastnotu pleti během dne vstřebávají a její lesklý vzhled dočasně omezují i transparentní pudr nebo Ubrousky pohlcující mastnotu, jak jsme již uvedli. 

Pojí se s mastnou pletí nějaké mylné představy?

Ano. Dokonce několik.

1. Lidé se často domnívají, že pokud mají mastnou pleť, nemohou používat výrobky obsahující olej, ale není tomu tak. Takové výrobky by jen měly být označeny jako nekomedogenní.

2. Může se zdát, že nadměrnou tvorbu séba pomůže zastavit intenzivnější čištění, to ale není pravda. Nadměrné čištění může způsobit vysušení mastné pleti, které způsobí další problémy. U všech typů pleti stačí čištění dvakrát denně. 

3. Protože je pleť pocitově i na pohled mastná, lidé se domnívají, že by se neměla hydratovat, protože pak může vypadat ještě mastnější. Hydrataci ale potřebují všechny typy pleti. Musíte si jen najít hydratační přípravek, který pro vás bude příjemný, a je určený pro mastný typ pleti.

4. A konečně, může se vám zdát, že je během dne nutné aplikovat další vrstvy podkladové báze, možná si říkáte, že tím mastnotu zakryjete nebo omezíte. Takový přístup ale může vést k ucpávání pórů, líčení navíc nemusí vypadat hezky, protože se silnější vrstvy začnou odlupovat nebo koncentrovat v určitém místě. Nejlépe je nanést jen přiměřené množství make-upu a nadměrnou mastnotu během dne odstraňovat pomocí ubrousků pohlcujících mastnotu nebo lehkého pudru. Vždy také doporučuji vyčištění a hydratování pleti před líčením, hned od počátku tak předejdete většímu hromadění podkladové báze na určitých místech.
 

Jak nejlépe pečovat o mastnou pleť

Pokud máte mastnou pleť a nedaří se vám najít správný způsob péče a líčení, kontaktujte nezávislou kosmetickou poradkyni Mary Kay! Bude vaší osobní poradkyní pro péči o pleť a pomůže vám, abyste si svou pleť zamilovala, také si s ní při individuálních konzultacích nebo setkáních v malých skupinkách budete moci online nebo osobně vyzkoušet nejnovější trendy v líčení! 

Geetha Kalahasti, hlavní vědecká pracovnice pro klinický výzkum a vědu společnosti Mary Kay je nadšenou vědkyní a miluje péči o pleť. Ráda navrhuje interiéry a tráví čas se svými dvěma syny a chlupatým mazlíčkem Yogi Bearem. Jejími oblíbenými produkty jsou TimeWise® Hydratační gelová maska s regeneračním účinkem a Mary Kay Clinical Solutions® Retinol 0.5 sérum
 
Molly McGonigal je spisovatelka a miluje aliterace a krásné šaty. Má smíšenou až mastnou pleť a nedá dopustit na chladivé gelové složení Nemastného hydratačního gelu, který je jedním z jejích oblíbených produktů značky Mary Kay®